پرداخت دیه

پرداخت دیه در صورت عدم تعیین مرتکب در فقه و حقوق ایران

پرداخت دیه – آگاهی از قوانین کاربردی و مورد نیاز همه، علاوه بر نیاز یک ضرورت اجتماعی است این در حالی است که علم حقوق علمی است که باید به روز بوده تا بتواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و یکی از مسائل بسیار مهم در آن بحث دیه است که نه تنها در فقه و حقوق ایران بسیار مورد توجه بوده بلکه در نظام‌های حقوقی کشورهای دیگر محل بحث و اختلاف است ولاجرم یکی ازمباحث مهم در پرداخت کننده دیه و مسائلی از این قبیل است.

پرداخت دیه در صورت عدم تعیین مرتکب در فقه و حقوق ایران

در این رابطه کتاب «پرداخت دیه» در صورت عدم تعیین مرتکب در فقه و حقوق ایران با نگاهی اجمالی به حقوقی فرانسه توسط «پیمان نوروزی» و «ابراهیم عبودی» تالیف شده و در آن به شرح موضوع پرداخته شده است.

کتاب مذکور در سه فصل کلیات؛ مفاهیم و مبانی نظری، نحوه تعیین مسئول پرداخت دیه در فقه و حقوق فرانسه و نحوه تعیین مسئول پرداخت دیه در مقررات کیفری ایران در ۱۰۲ صفحه تدوین شده است و  اخیرا توسط انتشارات جاودانه چاپ و منتشر شد.

از آنجا که از منظر قرآن و روایات و قوانین اشارات بسیاری به بحث دیه و چگونگی پرداخت آن و غیره شده و نظرات متعارض و متفاوتی از فقها و بزرگان واساتید علم حقوق در این باب بیان شده است و از طرفی، چون در فقه و علم حقوق آراء و نظرات غالباَ متفاوت است ولی به نظر می رسد مرجّح‌تر آن است که نظراتی که با روح  حقوق و منظق و عدالت سازگارتر است پذیرفته شود تا از این سرگردانی ها رهایی پیدا کنیم.

لذا برای حل این مشکل، در این کتاب با مطالعه موشکافانه و دقیق، به فقه و قوانین ایران و با نگاهی به مباحث حقوق فرانسه که در بسیاری از موارد شباهت‌های زیادی به حقوق ایران دارد موارد را یک به یک بررسی کرده و اشکالات و برتری هر کدام را بیان و با نتیجه ای عقلانی، منطقی و حقوقی راهگشایی برای طلاب، دانشجویان، اساتید حقوق، قضات و بعون الله رویه ای عملی برای قضات محترم و دادگاه ها باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *