طرح پابند الکترونیک زندانیان در کرمان اجرا می‌شود

طرح پابند الکترونیک زندانیان به نقل ازخبرگزاری میزان- معاون آمار و انفورماتیک دادگستری کل استان کرمان از راه اندازی طرح پابند الکترونیک ویژه زندانیان در آینده نزدیک در کرمان خبر داد و گفت: اجرای طرح پابند الکترونیک می‌تواند تا یک پنجم جمعیت زندان‌ها را کاهش دهد.

طرح پابند الکترونیک زندانیان و اظهارات آقای حمید خالقی معاون آمار و انفورماتیک دادگستری کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان و ایشان از راه اندازی طرح پابند الکترونیک ویژه زندانیان در آینده نزدیک در کرمان خبر داد و گفت:اجرای طرح پابند الکترونیک می‌تواند تا یک پنجم جمعیت زندان‌ها را کاهش دهد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ درصد ابلاغ‌های دادگستری استان به صورت الکترونیک انجام می‌پذیرد.

خالقی ادامه داد: تعداد کل ابلاغیه‌های صادره در فرودین سال جاری ۶۱ هزار و ۲۲۱ فقره بوده است که از این تعداد ۱۸ هزار ۶۲۲ فقره به صورت الکترونیک ابلاغ شده است.

معاون آمار و انفورماتیک دادگستری کرمان با اشاره به مزایای متعدد استفاده از سامانه ابلاغ الکترونیک “ثنا”، تاکید کرد: ضرورت دارد توجه و اهتمام بیشتری به بحث ابلاغ الکترونیک در استان شود.

این مقام قضائی با بیان اینکه دادگستری مرکز استان به شبکه دولت متصل است، تصریح کرد:بزودی کلیه مکاتبات اداری در سراسر حوزه‌های قضائی با سایر ادارات دولتی به صورت مکانیزه و از طریق شبکه دولت صورت خواهد پذیرفت.

وی عنوان کرد: طی چند سال گذشته زیرساخت‌های لازم جهت برگزاری یک ارتباط ویدئوکنفرانس با کیفیت با سراسر حوز‌های قضائی و ۱۲ زندان استان فراهم شده است وبا توجه به گستردگی جغرافیایی استان، تعدادی از جلسات دادگاه تجدیدنظر و دوره‌های آموزشی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.
این دستبندها و پابندهای الکترونیکی از قابلیت رصد و ردیابی فرد در موقعیت های مختلف برخوردار است و با اتصال به سیستم موقعیت یاب جهانی (GPRS) می تواند موقعیت افراد را به صورت آنلاین نمایش دهد و در صورت جدا شدن دستگاه از زندانی به سرور مرکزی پیام ارسال می شود.

سازمان زندان‌ها در نظر دارد با هدف مراقبت از زندانیان در طول دوران مرخصی از این وسیله استفاده کند اما استفاده از این گونه تجهیزات با اما واگرهایی مانند میزان برد این دستگاه ها،قابلیت تطابق با شرایط آب وهوایی وموقعیت کشور ما با ماهواره ها بستگی دارد که قبل از شروع اجرای آن باید زیر ساخت های لازم فراهم شود تا در میانه کار با مشکل رو به رو نشود.

این روش که پیش از این در۸ کشور دنیا از جمله آمریکا و انگلیس به اجرا درآمده است می تواند تا حدودی از آسیب‌های روانی زندانیان در زندان‌های بسته وهمچنین ضایعات روانی و خلقی ناشی از دوری از خانواده و منزوی ‌شدن این افراد بکاهد و همچنین راهی به سوی بازگشت سریع زندانیان به جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی پیش روی خانواده های این افراد باشد.

برای اطلاع از موضوعات کیفری اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *