سرقت موجب تعزیر، ضرب‌وجرح و توهین سه جرم اول کشور است

خبرگزاری میزان- القاصی‌با اشاره به ۱۰ جرم شایع ارتکابی به ترتیب اولویت در کشور و استان فارس در شش‌ماهه نخست سال جاری، گفت: سرقت موجب تعزیر، ضرب‌وجرح و توهین به اشخاص عادی در ردیف اول تا سوم جرائم ارتکابی در کشور قرار دارند.

سرقت موجب تعزیر و ضرب و جرح و توهین به نقل ازگزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، علی القاصی‌ در بیست‌وسومین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح با موضوع فرار از خدمت اظهار داشت: بر اساس آمارها در سال ۱۳۹۴ در مورد ۱۰ جرم ارتکابی که بیشترین میزان را در جامعه دارند، عدم داشتن صبر و تحمل در افراد موجب وقوع جرم شده است.

وی افزود: با بررسی پرونده‌ها به این نتیجه رسیدیم که با یک نابسامانی و بداخلاقی در جامعه روبه‌رو هستیم که بیشتر ریشه در مسائلی مانند فقر، اعتیاد و بیکاری دارد و باید در برنامه‌های پیشگیرانه وقوع جرم به این مؤلفه‌های بسیار مهم توجه کنیم.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس، با اشاره به ۱۰ جرم شایع ارتکابی به ترتیب اولویت در کشور و استان فارس در شش‌ماهه نخست سال جاری، گفت: سرقت موجب تعزیر، ضرب‌وجرح و توهین به اشخاص عادی در ردیف اول تا سوم جرائم ارتکابی در کشور قرار دارند، مواردی مانند ایجاد صدمه غیرعمد، خیانت‌ درامانت، صدور چک بلامحل و… نیز در ردیف‌های بعدی قرار می‌گیرند که در مجموع نسبت به سال گذشته یک رشد هشت درصدی را تجربه می‌کند.

القاصی‌۱۰ اتهام اول منجر به وقوع جرم در استان فارس را در شش‌ماهه نخست سال جاری به ترتیب سرقت مستوجب تعزیر، توهین به اشخاص عادی، ضرب‌وجرح، صدمه غیر عمد، تهدید، تخریب، خیانت‌درامانت، کلاه‌برداری، صدور چک و ترک انفاق برشمرد و اظهار داشت: ۹۲ هزار و ۹۷۲ پرونده مربوط به این اتهام‌ها تشکیل‌شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با رشد سه درصدی مواجه بوده‌ایم.

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه با اشاره به موضوع این نشست و فرار از خدمت خاطرنشان کرد: در کنار جرم فرار از خدمت، آسیب‌های مهم‌تری نیز باید موردبررسی قرارگرفته و سیمای این جرائم را ازنظر کمی و کیفی در سازمان قضایی نیروهای مسلح مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهیم.

وی افزود: باید آن دسته از جرم‌هایی که به وظیفه اصلی نیروهای مسلح که حفظ امنیت کشور و اقتدار این نیروها است، خدشه وارد می‌کند را موردتوجه جدی قرار دهیم که جرائم مالی و اخلاقی نیز در اولویت قرار خواهند داشت.

این مقام مسؤول ضرب‌وجرح و فرار از خدمت را دو جرم مشهود در نیروهای مسلح دانست و اظهار داشت: در بحث پیشگیری از جرائم باید اولویت‌بندی داشته باشیم و بررسی پرونده‌هایی را در اولویت قرار داده که بیشترین آسیب را به جامعه وارد می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *