تعهد کتبی زوجه هم نمی‌تواند حق نفقه را ساقط کند

تعهد کتبی زوجه و اسقاط حق نفقه به نقل ازخبرگزاری میزان- گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هرچه بیشتر آن را روشن می‎سازد.

تعهد کتبی زوجه به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هرچه بیشتر آن را روشن می‎سازد.

ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکار‌ها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است. به همین منظور با بازخوانی سئوالات طرح شده تلاش می‌کنیم در جهت افزایش آگاهی‌های حقوقی مخاطبان نقش موثری را ایفا کنیم.

کارشناسان در پاسخ به پرسشی درباره تعهد مکتوب یک زن برای بخشیدن نفقه‌اش، در این باره توضیحی داده‌اند که مطالعه آن را به همه زوج‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

«با سلام. در پرونده‌ای، مرد با ارائه یک نوشته که زن هم آنرا قبول دارد، مدعی است زن حق نفقه خود را ساقط کرده است.

آیا زوجه می‌توانسته با دادن این نوشته به مرد، حق نفقه خود را ساقط کند؟ در واقع آیا این عمل زن واجد اثر حقوقی است؟ یا چون پرداخت نفقه تکلیف مرد است وساقط کردن آن از سوی زن خلاف مقتضای عقد است، در نتیجه عمل زن باطل است ؟ »

پاسخ کارشناس: در پاسخ به این سوال باید بیان داشت که نوع عقد ازدواج (دائم یا موقت ) مهم می باشد. به عبارت دیگر مطابق قانون در عقد دائم، نفقه زن به عهده شوهر می باشد؛ بنابراین در عقد موقت زن حق نفقه نخواهد داشت؛ مگر با توافق طرفین.

در ادامه باید بیان داشت که تکلیف مرد به دادن نفقه ناشی از حکم قانون است؛ لذا قابل اسقاط به نظر نمی رسد و هر قرارداد مخالف آن، خواه قبل از نکاح باشد یا بعد از آن، باطل است .

برای اطلاع بیشتر از موضوعات خانواده اینجا کلیک کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *