افراد زیر ۱۵ سال مجازات کیفری ندارند

افراد زیر ۱۵ سال مجازات کیفری ندارند

غریب‌آبادی در بازدید ۳۰ سفیر مقیم از کانون اصلاح و تربیت تهران گفت: ایران آماده تبادل تجربیات خود درخصوص حمایت قضایی از کودکان با دیگر کشورهاست

افراد زیر ۱۵ سال مجازات کیفری ندارند:

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به همت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه سفرای مقیم ایران صبح امروز از کانون اصلاح و تربیت تهران بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید کاظم غریب آبادی معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جمع سفرای بیش از ۳۰ کشور اظهار کرد: بحث چگونگی برخورد با کودکانی که در تعارض قانون قرار می گیرند یک بحث کلیدی و مهم در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران است.

وی گفت: بحث افراد زیر ۱۸ سال یک بعد حقوق بشری هم پیدا کرده است جمهوری اسلامی ایران از آن جایی که تجربیات زیادی در این زمینه دارد در ستاد حقوق بشر تصمیم گرفته شد از شما سفرای مقیم در تهران دعوت کند که بازدیدی را از کانون اصلاح و تربیت تهران داشته باشید تا ضمن اینکه با تسهیلات و ارائه خدمات نسبت به این کودکان معارض با قانون آشنا می شوید از زبان قضات مربوطه که با این موضوعات سروکار دارند مباحث حمایت های قضایی و چگونگی برخورد قضایی با این کودکان را مطرح کنید و نسبت به این موضوعات آگاه شوید.

این مقام قضایی گفت: این برنامه دو هدف کلیدی داشته است ، ۳۰ سفیر از قاره های مختلف از کانون بازدید خواهند کرد.

وی گفت: یک نکته بسیار کلیدی این است که در جمهوری اسلامی ایران برابر با قوانین و مقررات کودکان زیر ۱۸ سال اگر بین ۱۵ تا ۱۸ سال باشند و در اثر اعمالی که خلاف قانون است محکوم شوند در زندانها نگهداری نمی شوند بلکه این کودکان در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شوند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: این موضوع مربوط به تهران نیست بلکه در سایر استانها چنین مراکزی وجود دارد که خدمات بسیار مناسبی به این افراد داده می شود.

این مقام قضایی تصریح کرد: در استان تهران و کانون اصلاح و تربیتی که در آن حضور داریم فقط ۱۴۰ کودک معارض با قانون نگهداری می شود که این تعداد نشان می دهد که سیاست جمهوری اسلامی ایران این است تا جایی که امکان دارد از تاسیسات قانونی و حقوقی موجود استفاده کنند.

غریب آبادی همچنین گفت : در مورد افراد زیر ۱۸ سال سیاست جمهوری اسلامی ایران نیز اینگونه است که برای این افراد از نظامهای دیگری به غیر از زندان استفاده کنند و نگهداری این افراد در کانون اصلاح و تربیت به همین دلیل است و از احکام جایگزین درباره آنها استفاده می شود.

وی تصریح کرد: نوع آموزش ها و تسهیلات اجتماعی و فرهنگی که به این کودکان ارائه می شود تقریبا در نوع خود بی نظیر است.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره مجازات کودکان زیر ۱۵ سال نیز گفت: افرادی که زیر ۱۵ سال دارند اصلا مجازات کیفری ندارند و حتی در کانون های اصلاح و تربیت هم نگهداری نمی شوند و از نظام ها و احکام دیگری در مورد آنها استفاده می شود یعنی به طور کلی اینکه درباره کودکان زیر ۱۵ سال اصلا مجازات کیفری نداریم که نکته بسیار مهمی است.

این مقام قضایی اظهار کرد: باید این نکات را کشورهای دیگر بدانند و از تجربیات جمهوری اسلامی ایران آگاه شوند و ما اعلام آمادگی کرده ایم که حاضریم تجربیات خود را در خدمت کشورهای دیگر قرار بدهیم و تبادل تجربیات داشته باشیم.

غریب آبادی گفت: نکته ای که باید اشاره شود این است که ما مجازات هایی که درباره سلب حیات در نظام حقوقی و جزایی داریم عموما و به طور کلی ناظر بر سه دسته است یک دسته جرائم تروریستی، یک دسته جرائم مرتبط با مواد مخدر و دسته دیگر هم بحث قصاص است که دستورات قبل نفس اتفاق می افتد.

وی افزود: ما قصاص را اعدام تلقی نمی کنیم قصاص یک حکم اسلامی و قانونی است اما در دو دسته دیگر قتل اعدام مطرح می شود.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: عموما در ۹۳ درصد اعدام ها در ایران ناظر بر جرائم مرتبط با مواد مخدر است و در آن حد کمی هم که ناظر بر قصاص است سیاست دستگاه قضایی ایران این است که در واقع با کمک موسسات غیر دولتی زمینه را برای جلب رضایت خانواده مقتول فراهم کند.

این مقام قضایی توضیح داد: همانگونه که در قرآن کریم بر قصاص تاکید شده است بر بخشش هم تاکید فراوانی شده و بخشش بر قصاص ترجیح داده شده است.

غریب آبادی گفت : هر چند قصاص یک حق خصوصی است و حق حاکمیت نیست ولی سیاست نظام قضایی ایران این است تا جایی که امکان دارد در جهت جلب رضایت عمومی اولیای دم تلاش کند.

غریب آبادی در پایان گفت: در این زمینه جمهوری اسلامی ایران توفیقات بسیار خوبی داشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *