اجرای طرح کاداستر گامی مهم در شفافیت حقوق مردم و اثبات مالکیت‎ها است

اجرای طرح کاداستر :

 خبرگزاری میزان– انصاری گفت: اجرای طرح کاداستر را گامی مهم در شفافیت حقوق مردم و اثبات مالکیت ها خواند.

اجرای طرح کاداستر به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین، جمال انصاری در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال بیان داشت: اجرای طرح کاداستر به رفع تداخلات کمک می کند چراکه همین تداخلات گاهی ماه ها و سال ها فرصت های زمانی دستگاه قضا را صرف خود می کند.

وی ادامه داد: اجرای این طرح اگرچه دارای هزینه است ولی در این طرح محاسن و دستاوردهای بزرگی وجود دارد که به اثبات مالکیت و سفافیت در حقوق مردم کمک می کند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین خاطرنشان کرد: شفافیت موجب می شود تا حقوق مردم و دولت حفظ شود از این رو اجرای این طرح باید با جدیت استمرار داشته باشد.

وی تصریح کرد: انتظار این است که در اجرای این طرح وضعیت اراضی به خوبی روشن و مشخص شود.

انصاری توضیح داد: با تدبیر اندیشیده شده می توان مشکلات پیش روی مردم را در حوزه اختلاف نظرهای املاک رفع کرد و بستر مناسبی را فراهم کرد تا این اقدام استان قزوین به الگوی کشوری تبدیل شود.

در ادامه مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: کاداستر کشاورزی شامل اطلاعات مربوط به قطعات زمینهای کشاورزی است که در آن تمام مشخصه های زمین مانند اندازه، نوع کاربری، مشخصات مالک، مشخصات رقومی حدود زمین، اطلاعات ثبتی و حقوقی و … ، روی نقشه های دقیق اراضی کشاورزی اضافه شده است.

رضا افلاطونی خاطرنشان کرد: طبق قانون حدنگاری کشور، انجام طرح کاداستر اراضی کشاورزی کشور به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی کشور واگذار شده است.

وی اظهارداشت: تاکنون عکسبرداری رقومی هوائی ۸۰۰ هزار هکتار از اراضی پهنه استان قزوین که حدود نیمی از استان را شامل می شود، انجام شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: انجام عملیات عکسبرداری محدوده اعلام شده با صرف هزینه ای به مبلغ ۱/۴ میلیارد ریال توسط سازمان جغرافیائی در سال ۱۳۹۱ و به تعداد تقریبی ۱۶ هزار فریم عکس رقومی هوائی و با دقت بالایی انجام یافته است.

وی توضیح داد: در این عملیات ۲۹۵ هزار و ۵۰۸ هکتار از اراضی آبی، ۱۷۹ هزار و ۶۳۳ هکتار اراضی دیم و ۲۱ هزار و ۹۵۴ هکتار اراضی باغی عکسبرداری می شود که فاز نخست این پرو‍ژه ۸۵ درصد، فاز دوم ۵۰ درصد و فاز سوم ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

افلاطونی یادآورشد: اجرای این طرح به افزایش صحت و شفافیت مالکیت ها کمک می کند که در این زمینه با اجرای طرح کاداستر، زمینه لازم برای صدور اسناد قطعی و دقیق برای مالکان فراهم می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *